शनिबार , माघ १५, २०७८

६५ वर्षीय वृद्धले एक आश्रमकी बोल्न नसक्ने असक्तसँग धुमधामसँग गरे बिहे(भिडियो हेर्नुहोस्)

काठमाडौको बुढानिलकण्ठ नगरपालिका ७ गोल्फुटरमा रिमा सेवा समाज नामक एक आश्रम संचालनमा छ । उक्त संस्थाकी संचालक रिमाले सडकमा भेटिएका अशक्त, एकलहरुको उद्दार गरि राख्दै आएकी छिन । रिमा सेवा समाजमा पुग्दा त्यहा अनौठो दृश्य देखियो । परिवारले छोडेका तथा परिवार बिहिन भएका अपाङ्ग तथा बृद्धअबश्थाका ब्याक्तीहरु रहदै आएको आश्रममा बिबाहको माहोल देखिँदा सबैलाई अचम्म लाग्नु स्वभाबिकै हो । उक्त संस्थाकी संचालक रिमाले एक जोडिको त्यहा बिबाह गरिदिएकी छिन ।

अहिले उक्त आश्राममा बस्ने एक ६५ वर्षिय बुवाले सोही आश्रममा बस्दै आएकी बोल्न नसक्ने एक महिलासगँ बिबाह गरेका छन । संचालक रिमाका अनुसार यहाँ बस्नेहरुले यो आश्रम होइन घर मान्ने गरेको बताउँछिन । त्यही अनुरुप आफुले घरमा जस्तै चाडपर्व मनाउने बताईन । दशै तिहार जस्ता चाडहरुमा एक अर्कालाई टीका लगाउने गरेको उनले बताईन । तर अहिले बिबाह गर्ने बुवा र ती महिलाले भने तिहारमा एक अर्कासगँ टीका नलगाएको रिमाले बताईन ।

तिहारमा किन टीका लगाउनु भएन भन्ने कुरा आफुले अहिले बुझेको उनी बताउँछिन । उहाहरुबिच मायाप्रेम भएको कारणले बिबाहको इच्छा भएकोले नै टीका नलगाएको हुन सक्ने आफुलाई लागेको रिमाले बताईन । बोल्न नसक्ने ती महिलाले हातको इसाराले आफुले ती बुबालाई माया गर्ने र बिबाह गर्न मन लागेको भन्दै आफुहरुलाई भने पछि आफुले बुबालाई सोध्दा उस्ले नि बोल्न नसके पनि माया गर्न खोजे जस्तो गर्छे यदि तपाइहरुलाई मन्जुर छ भने आफुहरु बिबाह गर्न तयार भएको भनी बताए पछि आफुहरुले बिबाह गरिदिएको उनले बताईन ।

वृद्ध अवस्थामा रहेका उहाहरुको चाहानालाई आफुले मार्न नदिएको रिमाको भनाई छ । बिबाह गरेका ती बुबाले भने उनले बोल्न नसकेता पनिआफु जता गयौ त्यतै जाने बोल्न खोज्ने गर्ने गरेको बताए । बोल्न नजानेता पनि हात इसारा गर्ने तर आफुले सबै कुरा नबुझेता पनि केही केही बुझ्दा आफुलाई माया गरे जस्तो गरेको उनले बताए । आफ्नो वरिपरि नै बस्ने, हास्ने, जिस्किन खोज्ने गर्ने गरेको उनले बताए । आफुले पनि बुढेसकालमा माया पाएको अनुभुती गरेर अहिले बिबाह गरेको बताए ।

ती महिलालाई रिमा सेवा समाजले बुढानिलकण्ठ मै प्रहरिको मद्दतमा सडकबाट उद्दार गरि ल्याएको थियो । उनी बोल्न नसक्ने भएकोले अहिलेसम्म उनको पहिचान खुल्न नसकेको संस्थाकी संचालक रिमाले बताईन । यता ती वृद्ध बुबालाई भने मिडियाकर्मी गंगा लामा कै टोलिले असनमा गत लकडाउनको बेला एकदम बिजोक अवस्थामा भेटेर केही सहयोग पनि गरेको थियो । तर त्यहाँ बाटोमा बस्न सक्ने अवस्था नभएकोले रिमा सेवा समाजलाई बोलाएर उनको उद्दार गरिएको थियो । (भिडियो हेर्नुस)

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय