शनिबार २४ मंसिर २०७९

वैज्ञानिकहरूले सर्पको खुट्टा नहुनुको कारण पत्ता लगाउन सर्पको जीवाश्मको गहिरो अध्ययन गरेका छन् । वास्तवमा, सर्पका पुर्खाहरू यसको लागि जिम्मेवार छन्। सुरुदेखि नै सर्पको खुट्टा नभएको होइन ।

यसअघि सर्पका खुट्टा थिए तर प केही विशेष परिस्थितिमा घस्रने व्यायामका कारण खुट्टा लोप भएको थियो ।केही समयअघि एडिनबर्ग विश्वविद्यालयले यो प्रश्नको जवाफ खोज्दै आएको छ ।युगका सर्प र तिनका जीवाश्महरूको सीटी स्क्यान गरेको थियो,

जसले खुट्टा लोप हुनुमा सर्पका पुर्खाहरू जिम्मेवार थिए वा थिएनन् भन्ने रोचक जानकारी दिएको थियो। यसअघि सर्पका पुर्खाहरू खाडलमा बस्ने गर्दथे र ती साँघुरो खाडहरूमा पस्ने तरिकाले उनीहरूलाई क्रमशः घस्रने बानी पर्दै गएपछि पुस्ता पुस्ता सर्दै गएपछि तिनीहरूको शरीरको डी”एनए प्रयोग गर्न नसकिने गरी खुट्टा बनाइदियो।

यो जान्नका लागि वैज्ञानिकहरूले थ्री’डी मोडलको सहयोगमा सर्पका जीवाश्म र आधुनिक सर्पका अंगहरूलाई तुलना गरेपछि थाहा भयोपहिलेका सर्पहरूको कानको आन्तरिक संरचना यस्तो थियो कि ती जीवहरूले मात्र प्रयोग गर्न सक्छन्।

जमिनमुनि बस्ने, सुनेर पत्ता लगाउने र शि”कार गर्ने गर्दथे । तर आधुनिक सर्पहरूले यो क्षमता गुमाइसकेका छन्। किन यस्तो भयो, अध्ययन भइरहेको छ ।

पहिले सर्पहरू जुनसुकै वातावरणमा बस्ने बानी परेका थिए, तापक्रमअनुसार शरीरको तापक्रम घट्ने र बढ्दै गएको थियो। तर आधुनिक सर्पहरूमा यो सुविधा हराएको छ। जानकारीको लागि, हामी तपाईंलाई बताउन चाहन्छौं


Last Updated on: August 19th, 2022 at 8:59 am
१०५२ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया